Gąska sosnowa – сharakterystyka i właściwości lecznicze grzyba Matsutake

1.7K

Matsutake, co w tłumaczeniu z japońskiego oznacza „grzyb sosnowy” (松茸), jest szczególnie ceniony w kuchniach japońskiej, chińskiej, koreańskiej i amerykańskiej ze względu na swój charakterystyczny sosnowy aromat i wyrafinowany smak. Japończycy mają szczególne uznanie dla tego grzyba. 

jak wygląda gąska sosnowa

Ile kosztuje gąska sosnowa?

Mimo że owocniki pojawiają się łatwo i w obfitości, grzyby te są stosunkowo trudne do znalezienia (niemal zawsze doskonale ukryte pod warstwą ściółki leśnej), co sprawia, że ich cena jest nieproporcjonalnie wysoka. Co więcej, populacja tego grzyba na japońskich wyspach drastycznie zmniejszyła się w ciągu ostatnich 50 lat z powodu nicienia sosnowego Bursaphelenchus xylophilus, co podniosło koszty japońskich matsutake do niebotycznych cen. Roczny zbiór matsutake w Japonii obecnie nie przekracza 1000 ton, a pojedynczy grzyb może kosztować do 100 dolarów, a cena może sięgnąć 2000 dolarów za kilogram. Dlatego matsutake jest aktywnie zbierany w USA, Szwecji, Finlandii, Chinach i Korei na eksport do Japonii.

Jak wygląda gąska sosnowa?

 Kapelusz o średnicy 5-20 cm, początkowo okrągły i wypukły, ewoluuje do niemal płaskiego. Powierzchnia brudnobiała do orzechowo-brązowej, z przylegającymi włóknistymi łuskami, jest sucha. Brzegi kapelusza są podwinięte, często włókniste, z resztkami osłony. U dojrzałych owocników brzegi kapelusza pękają, odsłaniając białą miąższ. Blaszki są białe lub z kremowym odcieniem, o nierównej długości. Miąższ biały, gruby, gęsty, smak łagodny, z lekko gorzkawym “sosnowym” posmakiem. Trzon mocny, bulwiasto rozszerzony u podstawy lub, przeciwnie, zwężający się, 9–20 × 2–3 cm, brudno-biały, z nierównomiernie rozwiniętym włóknistym brązowawym pierścieniem. Powyżej pierścienia pokryty jest mączystymi nalotami, dolna część z orzechowo-brązowymi włóknistymi łuskami.

Gdzie rośnie gąska sosnowa?

Gąska sosnowa tworzy mikoryzę z sosnami o długich igłach. Rośnie na glebie i ściółce (preferuje suchą, ubogą glebę) w lasach sosnowych lub mieszanych liściastych i iglastych. Często tworzy “kręgi czarownic”. Jest rozpowszechniona w krajach Azji Wschodniej, głównie w Japonii, Korei i Chinach, oraz w Ameryce Północnej (nadbrzeżne wydmy piaskowe lub górskie lasy sosnowe). 

Gąska sosnowa w Polsce

Gąska sosnowa (Tricholoma matsutake) w Polsce jest prawdziwą rzadkością. Odkryta po raz pierwszy w 1921 roku, została uznana za gatunek wymarły, aż do jej niespodziewanego pojawienia się w 2021 roku, stulecie później, w malowniczych Beskidach.

Ale gdzie można jej szukać? Kluczowe jest, aby pamiętać, że najistotniejszym symbiotycznym towarzyszem gąski sosnowej jest sosna. Najczęściej jest to sosna gęstokwiatowa (Pinus densiflora), choć w Europie, a w szczególności w Polsce, to sosna zwyczajna (P. sylvestris) pełni tę rolę.

Wędrówka w poszukiwaniu matsutake to zadanie dla doświadczonych grzybiarzy, ponieważ istnieje ryzyko pomylenia ich z innymi gatunkami grzybów, niektóre z nich mogą być nawet trujące. Wśród nich są borowiki, opieńki, a także muchomory Smitha (Amanita smithiana), które mogą stanowić zagrożenie dla nieostrożnych poszukiwaczy. W związku z tym, zbierając matsutake, niezbędna jest ostrożność i wiedza, aby uniknąć niebezpieczeństwa i cieszyć się jedynie tym, co najcenniejsze, co oferuje nam natura.

Gąska sosnowa – właściwości lecznicze

Świeże owocniki zawierają dużo białka, substancji balastowych, witamin i aminokwasów. Grzyb charakteryzuje się właściwościami przeciwwirusowymi i przeciwnowotworowymi, wykazuje działanie hipotensyjne (obniża ciśnienie krwi), hipoglikemiczne (aktywność przeciwcukrzycowa), uspokajające i przeciwdziałające niedotlenieniu.

Nie zidentyfikowane jak dotąd kompleksy polisacharydowo-białkowe grzyba hamują wzrost sarkomy-180 i raka Ehrlicha u myszy odpowiednio o 90 i 70%. Udowodniono, że leczenie grzybem nie jest komplikowane przez działanie toksyczne i nie ma skutków ubocznych. Ponadto eksperymenty in vitro wykazały, że przeciwnowotworowe białka wykazują działanie cytotoksyczne na komórki rakowe linii SV40.

Przy doustnym przyjęciu ekstraktu z grzybni grzyba obserwuje się zmniejszenie częstotliwości spontanicznych ruchów; obserwuje się synergiczne działanie Matsutake z barbituranem sodu, co znacząco wydłuża czas snu.

Tradycyjna i ludowa medycyna: W tradycyjnej medycynie chińskiej grzyb uważany jest za korzystny dla żołądka i jelit, może regulować energię “qi”, łagodzić ból i rozrzedzać flegmę.

Zasady zbierania i przygotowywania do celów medycznych: Ze względu na rzadkość występowania w Polsce, gąska sosnowa nie jest wykorzystywana w celach medycznych, ponieważ jej naturalne stanowiska są zbyt ograniczone. Wymaga on szczególnych warunków wzrostu, które występują głównie w specyficznych regionach Azji i Ameryki Północnej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Your custom text © Copyright 2024. All rights reserved.
Close